+90 536 963 94 31
Edebiyat Kampı 2022

Edebiyat Kampı 2022

Kamp Tanıtımı

Milan Kundera “roman, yazarın bir itirafı değil, bir tuzağa dönüşen dünyada insan hayatının keşfedilişidir” diyerek romanı, hatta roman üzerinden edebiyatın temel işlevlerinden birini ortaya koyar: Edebiyat bireylerin öznelliklerinin kesiştiği salt bir psikolojik dışavurum alanından ibaret değildir; aksine, yaşamı yeniden kavramanın, yeni yaşam tarzları inşa etmenin estetik bir etkinliğidir. Bu bağlamda bu sene 8-14 Ağustos tarihleri arasında, Gümüşlük Akademisi’nde düzenleyeceğimiz Edebiyat Kampı’ndaki amacımız, edebiyatın yaşamla kurduğu ilişkiyi estetik, etik, kültürel ve politik veçheleri ile serimlemek ve bunu yaparken de edebiyat üzerine düşünmenin aslında yaşam üzerine bir düşünce, yani edebi bir yaşamı düşünme ve inşa etme demek olduğunu tartışmaya açmak olacaktır. Bu tartışmanın Kundera’nın deyimiyle “tuzağa dönüşen dünya”dan, tektipleşen yaşamdan ve aynının durmaksızın yeniden üretildiği bu kültür endüstrisinden bir kaçış çizgisi yaratmaya imkân tanıyacağı da hâlihazırda pek çok düşünür tarafından vurgulanmıştır. Bu doğrultuda, edebiyattan hareketle bugünün bir eleştirisini vermek, verili olanın sınırlarını aşmak için edebi bir perspektifi kullanmak, edebiyatın estetik olduğu kadar eleştirel de olan ufkunu birlikte keşfetmek kampın amaçları dahilindedir. Çünkü edebiyat yalnızca bir kurgu olarak ele alınamaz; o, aynı zamanda, yaşamı kurgulamanın, insanı etkin bir şekilde yeniden üretmenin bir ifadesi olarak görülmelidir.

Eğitmenler: Deniz Çiftçi, Emine Ayhan, Eslem Uçar, Hakan Atay, Latife Tekin, Mine Söğüt, Mehmet Fatih Uslu, Türker Armaner

Tarih: 8-14 Ağustos

Oturumların konuları yakın bir zamanda duyurulacaktır. 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

 

*Bu programa kayıt olduğunuz takdirde aynı hafta gerçekleşecek Çağdaş Felsefe ve Nietzsche  kamplarıının derslerine de katılabilirsiniz. Yaz kampları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için  Yaz Kampları sayfamızı inceleyebilirsiniz başka sorularınız için: 

info@gocebedusunce.org
+90 539 257 98 86

 

s