+90 536 963 94 31
Edebiyat ve Hafıza Çalışmaları Kampı 2021

Edebiyat ve Hafıza Çalışmaları Kampı 2021

Kamp Tanıtımı

Gerek kişisel hafızanın kayda geçirilmesinde, gerek Türkiye coğrafyasında ya da küresel olarak deneyim edilen toplumsal olayların ve travmaların yaşattıklarını aktarmada, edebiyat inkar edilemez bir öneme sahip. Bu bileşenler arasındaki dinamik ilişkinin izinde olacağımız bu yaz kampında temel olarak “Edebiyat geleneğinin bireysel ve kolektif bellekle ilişkisi nedir?” sorusunu ele alacağız.
Çocukluk hatıralarının, savaşların, devrimlerin ve ölümlerin belleklerdeki izdüşümlerinin edebiyatta insana nasıl tekrardan yansıtıldığını inceleyeceğiz.
Bellekte yer edinen anlatı öncesi deneyim ile yazıda geriye dönük olarak anlam yaratan anlatının birbiriyle ilişkisini tartışacağız.
Bunlarla beraber, hocalarımızın işleyeceği dersler ve aramızdaki tartışmalarla, “Edebiyat bizlere kişisel ve toplumsal deneyimlerimizi hatırlatmak, onları canlandırmak, gerektiğinde de onlarla yüzleşmek konusunda nasıl bir güç verir, neleri ortaya çıkarmamıza ya da neleri gizlememize yardım eder? Bir ulusal hafızanın ‘yeniden’ oluşturulmasında, edebiyat nasıl bir aygıt görevi görür? Edebiyat hangi işlevselliği ile unuttuklarımız veya hatırladıklarımız arasında temsiliyet taşır?” gibi sorulara da cevaplar bulmaya çalışacağız.
Edebiyatla, hafızayla ve toplumsal hafıza çalışmalarıyla ilgilenen herkesi kampımıza katılmak üzere Şirince’ye bekliyoruz.

s